Ostatní

HA-NA-MI 2014 – 2024
HA-NA-MI 2014 – 2024

Letos slavím 10 let své tvorby. Osobně mě na bilancování moc neužije, ale tomuhle jsem neodolala. Pojďte se mnou na krátké ohlédnutí za mým tvůrčím životem…

2014

V roce 2013 jsme byli s Liborem jako každý rok v Brně na Animefestu a já se zamilovala do myšlenky Craft. A než jsem se nadála, o rok později jsem se účastnila své první prodejní akce pod značkou Kurama Shop. Hodně jsem tehdy malovala na hedvábí a od začátku postavila tvorbu na upcyklaci. A hned od začátku v tom se mnou jela ségra Terka. Jo a založila jsem si profil na Fleru.

 01

2015

Po roce přejmenovávám značku na Kurama Craft a k Animefestu přidávám i pražský prázdninový Natsucon. Začínám s vinylovými samolepkami na zeď a experimentuju s geometrií. Nejvíc se ale stejně prodávají výrobky s obrázky z různých anime seriálů a filmů.

 02

2016

V roce 2016 jsem vymyslela první origami kolekci. Byly to ručně stříhané obtisky na sklo a porcelán. Myslím, že se mi ještě dnes zdá o stříhání a lepení těch mini trojúhelníčků. Problém ale byla trvanlivost, ale zatím mě nenapadá, jakou jinou techniku použít. Zkouším malovat na skleněné šperky.

 03

2017

Poprvé dělám ucelenou kolekci Podzimní večer. Využívám zbytky filcu od ségry a vyrábím zvířátka jako přívěsky. Kombinuju zbytky hedvábí a dřeva a vytvářím z nich šperky. A rozjíždím se s papírem - pexeso, Člověče, nezlob se a první omalovánky.

 04

2018

Snažím se malovat méně fanartů a víc se věnovat své autorské tvorbě s motivy z japonských zahrad. Maluju třeba časově hrozně moc náročné chryzantémy, ale i celkem minimalistické pojetí 4 ročních období a hanami kočičky. Terka šije první polštářky plněné levandulí ze zbytků látek a největší úspěch mají samozřejmě ty ve tvaru Totora.

 05

2019

Na Animefest jedu vlakem s krosnou v 7. měsíci těhotenství s Téďou. Úplně jsem si u toho nepískala, ale co už. Věděla jsem, že příští rok s mimčem určitě nepřijedu, tak jsem si to nechtěla nechat ujít. Taky více používám jiný textil než klasické jemné hedvábí (bavlna, buretové hedvábí). Začínám postupně přecházet ze starého porcelánu a nový porcelán z Dubí.

 06

2020

Asi si všichni pamatujeme, co dělo za covidu, a možná bychom radši zapomněli. U nás to byli hlavně dva kluci na on-line výuce a Tedíkovi byl necelý rok… ale já jsem měla kupodivu dost času přemýšlet, co s profesním životem dál. Rozhodla jsem se, že se nevrátím zpátky do ateliéru (moje původní profese je architektka), ale zkusím rozjet svou tvorbu naplno. Prošla jsem několika kurzy o rukodělné tvorbě a podnikání a pustila se do toho. Udělala jsem kompletní rebranding a vznikla HA-NA-MI. Založila jsem e-shop… s hodně naivní představou.

 07

2021

Zkusila jsem podat přihlášku na Dyzajnmarket, a když mě přijali, byla jsem radostí bez sebe. Bylo to pro mě takové potvrzení, že je moje tvorba kvalitní. Tenhle rok ale jezdím i na jiné podobné akce. Ale ne vždy odjíždím úspěšná. Beru to ale jako propagaci, rozdám spousty vizitek… ale objednávky na e-shopu stále moc nepřicházejí. Našla jsem také několik kamenných prodejen, kam jsem své výrobky svěřila do komisního prodeje. Posouvám se hlavně dál technicky a světlo světa spatřila kolekce Origami, které není z papíru. Navrhla jsem „obtisky“ na porcelán, které se pak vypálí v keramické peci. A výrobky pak jde mýt v myčce nádobí. To je pro měl velký krok kupředu. Terka zase u sestřenice nechává tisknout první reprodukce mých maleb na textil a šije dárkové pytlíky, taštičky a vonné polštářky.

08

 2022

V roce 2022 se účastním všech Dyzajnmarketů, ale už z toho nemám tak velkou radost, protože si uvědomuju, že tudy moje cesta nepovede. Stejně tak se úspěch nedostavil v kamenných prodejnách, ze kterých postupně všechno zboží stahuju zpět. Podařilo se mi ale zkontaktovat Česko-japonskou společnost a zúčastnila jsem se slavnosti Hanami na Hanspaulce. A bylo to úžasný! Tolik nadšenců do Japonska na jednom místě a tolik nových fanoušků! Vytvořila jsem také novou kolekci Vůně jarního snu s magnolií, která už byla na porcelánu kompletně malovaná glazurami pálenými v keramické peci.

 09

2023

Nechápu, jak jsem loni mohla stihnout tolik věcí. Bylo hodně znát, že Téďa nastoupil aspoň na dopoledne do školky. Vytvořila jsem hned 3 kolekce - Origami Floral, Black & White a Bonsai Lover. Byla jsem na 16 živých prodejních akcích, včetně tří v Německu. Začaly jsme s Terkou pořádat dílničky pro děti a já natočila on-line kurz malování Tří přátel zimy. Obrovskou pomocí pak byl můj milovaný muž, který v práci získal služební auto (z velké míry na něj kývnul právě kvůli mně) a začal mě na akce vozit. Mohla jsem s sebou najednou vzít tolik věcí! A taky zapracovat na prezentaci na stánku.

 10

2024

Těším na všechno, co mě v tomhle roce ještě čeká. A věřím, že překonám všechny překážky a za dalších 10 let tu s vámi budu zase slavit!

Míša

Číst článek
Výroba jarní dekorace s šablonami ke stažení
Výroba jarní dekorace s šablonami ke stažení

 

Vyrobte si s dětmi veselou jarní dekoraci s nádechem Japonska!

Možná už znáte moje omalovánky pro děti se zvířátky ve věnečku. Před Velikonoci jsem si pro vás připravila šablony Totora, zajíčka a kočičky ke stažení (úplně dole pod článkem) , abyste si s dětmi mohli vyrobit krásnou jarní dekoraci.

Jak na to?

1. Vytiskněte si šablonu s vybraným zvířátkem na papír A4

2. Oba obrázky (jsou zrcadlově obrácené) vybarvěte pastelkami nebo fixami

3. Podle přerušované čáry obrázky vystřihněte

 

velikonoce1

4. Obrázky jsou zrcadlově obrácené, proto je teď přilepte k sobě

5. Nahoře má obrázek naznačené kolečko – proděravějte ho děrovačkou nebo nůžkami a dírkou provlékněte barevnou mašli

6. Hotovou dekoraci si pověste na větvičku ve váze nebo třeba do okna

 velikonoce2

 

Doufám, že vás jarní tvoření bude bavit.

A pokud mi navíc pošlete fotku třeba na Facebook, Instagram nebo na e-mail misa@ha-na-mi.cz, budu mít obrovskou radost!

 

ŠABLONY KE STAŽENÍ:

 

Totoro

zajicekkocka

Číst článek
Workshopy od HA-NA-MI
Workshopy od HA-NA-MI

 

Malování na textil

Tašky, gym bagy nebo polštářky mají předtištěné omalovánky, které si vybarvíte fixami na textil.

Jsou to buď relaxační omalovánky, jako znáte v papírové podobě, a jsou určeny pro starší děti a dospělé. K dispozici máme zatím 9 motivů.

Pak to jsou obrázky věnečků, které mají uprostřed zvířátko (nebo něco jiného). Ty jsou určené spíš pro mladší děti (1. stupeň ZŠ).

Vždy máme s sebou i prázdné výrobky bez obrázku pro případ, že budete chtít popustit uzdu fantazii a namalovat si vlastní obrázek.

Malujeme fixami na textil. Po zažehlení můžete namalované výrobky prát v pračce na 30°C.

 IMG_E0747

 

Malování na hrnečky

Hrnky jsou z kvalitního českého porcelánu a mají předtištěný obrázek, který si vybarvíte fixami na porcelán.

Na hrnečcích jsou připravené motivy věnečků (nejen) se zvířátky. Prozatím jsme připravili 9 motivů, ale další budou postupně přibývat.

Pokaždé máme s sebou i prázdné hrnečky bez obrázku pro případ, že si budete chtít namalovat vlastní obrázek bez předlohy.

Malujeme fixami na porcelán. Fixy jsou zdravotně nezávadné a po vypálení v troubě na 160°C po dobu 25 minut je možné mýt hrnek i v myčce nádobí.

IMG_E0736

 

Malování na papír

Na všech workshopech máme samozřejmě k dispozici i papírové omalovánky. Ty si můžete vybarvit pastelkami :).

IMG_0222

 

Jak vznikají omalovánky, které si vybarvíte?

Všechny motivy vzešly z mého pera – tedy pera na perokresbu nebo markeru Pigma Micron Sakura :). Finální verzi omalovánky musím vždy naskenovat a upravit ve dvou grafických programech v počítači. To vše bývá práce i na několik dní. Potom už ale můžou vesele do tisku.

Na textil omalovánky tiskne moje sestra Terka (která šije pro HA-NA-MI další výrobky).

Jak se ale obrázky dostanou na hrnečky? To už musí jít přes jiné profíky, u kterých nechávám vyrobit obtisky na porcelán. Ty nastříhám, nalepím na hrnečky a pak dám vypálit do keramické pece na 820 °C. Díky tomu hrnečky můžou v klidu do myčky nádobí.

 

Kdo stojí za motivy omalovánek?

Motivy omalovánek vymýšlím sama a hojně se při tom inspiruji Japonskem.

Pro starší děti a dospělé jsem vymyslela například relaxační omalovánky inspirované slavnými anime (Naruto, One Piece, Death Note a Můj soused Totoro) a čtyřmi ročními obdobími. Na ty jsem mimochodem hodně pyšná, protože když omalovánku vybarvíte, zjeví se uprostřed znak kanji pro to konkrétní roční období :).

Pro mladší děti mě strašně moc baví vymýšlet nové a nové věnečky se zvířátky. Ale nejen s nimi… co třeba miska rámenu nebo Kalcifer?

20230407_150130_1

 

Jsou workshopy zpoplatněné?

Ano jsou, protože je za našimi výrobky hodně ruční práce, návštěvníci za namalované věci platí. Nabízíme ale také workshopové výrobky k zakoupení bez malování za výhodnější cenu. Případně pokud nemáte čas na malování během festivalu, můžete si u nás zakoupit i fixy k domácímu tvoření.

Kde workshopy pořádáme?

Workshopy pořádáme nejčastěji na japonských festivalech, jako jsou např. slavnost Hanami v Praze nebo Japonské dny v Ostravě a jsou součástí našeho prodejního stánku. Návštěvníci si mohou přijít malovat kdykoli během celé doby, co akce trvá. Naše workshopy pořádáme ale i samostatně jako krátkodobé cca 2 hodinové akce – např. na Frame festivalu v Praze.

 

Zaujaly vás naše workshopy? Hodily by se do konceptu akce, kterou pořádáte? Napište nám a ozveme se vám zpět i s cenovou nabídkou.

 

banner omalovanky

Seznam našich akcí najdete tady (průběžně je doplňujeme). A pokud žádnou nemáte v dosahu? Nevadí! Naše workshopové výrobky si pořídíte i tady na e-shopu v části KREATIVNÍ SADY.

Číst článek
HA-NA-MI v roce  2023 a plány na rok 2024
HA-NA-MI v roce 2023 a plány na rok 2024

 

Nový rok je tu a než skončí jeho první měsíc, chtěla bych si tu opět odložit svoje plány a předsevzetí a shrnout ten loňský. Nejprve jsem si přečetla svoje ohlédnutí z loňského roku a nestačila jsem se divit :). Jestli vás také zajímá srovnání, článek najdete tady.

Co se kolem mě a HA-NA-MI v roce 2023 semlelo?

Začnu opět tím, co se mi nepovedlo. V prosinci jsem po víc než dvou letech skončila s prodejem svých výrobků v kamenné prodejně Ostrof. Ani tenhle rok se tam bohužel prodeje nezvýšily a každý měsíc jsem musela platit nájem, který jsem dotovala z ostatních prodejů. Obchod byl super pro osobní vyzvednutí z e-shopu, ale když jsem se podívala na to, kolik vyzvednutí to za rok reálně bylo, rozhodla jsem se, že už nemá význam tam zůstávat.

Co se mi ale stále daří, jsou živé prodejní akce. Vloni jsem byla na 16! festivalech, conech a dalších akcích spojených s Japonskem. A kromě dvou, které se úplně nepovedly podle mých představ, byly všechny skvělé. Všude byli bezva pořadatelé, milí návštěvníci a já si na nich vydělala tolik, abych si mohla říct, že pokračuju dál :).

A tak nějak náhodou jsme se sestrou vymyslely workshopy malování na hrnečky a látkové tašky. A ani ve snu by mě nenapadlo, že budou mít takový úspěch. A já teď pravidelně vymýšlím nejen motivy pro svoje „klasické“ kolekce, ale i omalovánky!

banner omalovanky

Jak dopadly plány na rok 2023?

V loňském roce jsem si zadala dva hlavní úkoly a musím říct, že se mi oba povedlo splnit.

Prvním byly plány na vytvoření pasivního příjmu formou nějakého kurzu. V červnu mě oslovili z platformy Kurzy pro radost, jestli bych pro ně nechtěla natočit kurz malování. Vymyslela jsem kurz "Malování na sklo a porcelán" a jako téma vybrala Tři přátele zimy. Není to samozřejmě tak, že bych tím získala další plnohodnotný příjem, moje provize z prodejů není tak vysoká. Ale i tak to je příjemné přilepšení.

Jako druhý úkol jsem si dala zkusit prodávat na akcích v zahraničí. V červenci jsem se zúčastnila Dokomi Expo v Düsseldorfu. Byla to moje vůbec největší akce. V Artist Alley, jejíž jsem byla součástí, bylo totiž 750 prodejců z celé Evropy. Prodejně to pro mě nebyla úplně super mega bomba. Ale „výlet“ se mi zaplatil a já tam nasbírala mraky zkušeností a inspirace. Potom mě čekal ještě Japanmarkt v Berlíně a Japandult v Mnichově – oboje od stejného pořadatele. To byly menší jednodenní akce, které bych charakterem přirovnala k Japonským dnům v Ostravě nebo akcím od Česko-japonské společnosti. Suma sumárum, tenhle rok mám plánu v návštěvách Německa pokračovat :).

uvodni foto

Jaké mám plány na rok 2024?

Velké plány mám ohledně našich textilních výrobků. Jak asi víte, spolupracuju na nich se svou sestrou Terkou, která šije a tiskne na textil moje obrázky. Terka se pomaličku připravuje na to, že jí bude za rok končit rodičovská dovolená. A náš plán je, že se potom nebude vracet do práce, ale bude pro HA-NA-MI šít na plný úvazek. A protože to nebude hned, máme čas se na to připravit a plánovat nové výrobky, které vás doufám potěší (i proto, že se na ně často ptáte).   

Jako každý rok, i tentokrát bude nová barevná ručně malovaná kolekce (tj. ručně malovaná na porcelán). A pak další černobílá (tj. obtisky na porcelán podle mých perokreseb). Kolekce nebudou samozřejmě jen na porcelánu, ale já si to pro sebe takhle dělím :). Taky chystám nové motivy omalovánek. Budou stále na hrnečcích (a možná i jiném porcelánu, ale to teprve vymýšlím), ale hlavně na nových látkových výrobcích. A bude to fakt pecka!

Ráda bych navázala na on-line kurz i živými kurzy malování. Bude to zase další vykročení z mé komfortní zóny introverta, tak drže palce, ať z toho vyjdu bez úhony :).

HA-NA-MI už není one-woman show!

Od loňska už nejsem na všechno sama, a proto bych tu chtěla poděkovat:

Mému manželovi, který se stal mým osobním řidičem a jezdí se mnou na všechny akce

Mé sestře, která nejen šije, ale také má na starosti naše workshopy na festivalech

Mojí mamce, která se stará o Fler i e-shop

Paní Veronice, za to, že mi pomáhá v e-shopu s tím, co sama nezvládnu

Paní Lucce, za to, že mi pomáhá s prodejem na Etsy a díky ní, konečně začínám prodávat do zahraničí i on-line

 

A díky každému, kdo dočetl až sem. Mějte se v novém roce dřevěného draka krásně!

Míša

Číst článek
Online kurz "Malování na sklo a porcelán"
Online kurz "Malování na sklo a porcelán"

 

„Tři přátelé zimy“

V červnu mě oslovili z Kurzů pro radost, jestli bych pro ně nechtěla vytvořit kurz malování japonských motivů. Nejdřív jsem si řekla Kdo? Jako já? Hahaha. Ale jak jsem nad tím víc přemýšlela, začalo mě to neuvěřitelně lákat.

Jaké téma?

Na nabídku jsem kývnula a celé prázdniny vymýšlela téma a provedení. Sháněla nahrávací techniku (jo, konečně jsem si pořídila ten iPhone). Jako první jsem musela vymyslet téma. Kurz měl mít určitou minimální délku, takže jsem nemohla malovat jen jednu věc. Rozhodla jsem se tedy pro motiv „Tří přátel zimy“, který zobrazuje borovici, bambus a slivoň. Malovala jsem ho jako letošní PF a moc mě kombinace těchto rostlin bavila.

 IMG_E0874_1

 

Čím malovat?

Maluju na porcelán, sklo, dřevo i papír. Co smysluplného vybrat? Nejčastěji maluju na porcelán… ale glazurami, které musí na výpal do pece. To tedy bohužel nešlo. Malovat na papír? To dělá každý J. Rozhodnutí tak padlo na hobby barvy na sklo a porcelán. Používají se sice jen na dekorační účely, ale mají krásné syté barvy, dají se vzájemně míchat a lze je lehce sehnat ve výtvarných potřebách.

kurz1

 

Co namalovat?

Finální výrobek kurzu je velká keramická váza, ale v průběhu něj maluju i na sklenice a papír. A celková délka kurzu se nakonec vyšplhala na pro mě neuvěřitelné 4 hodiny!

Času jsem na výrobě kurzu strávila asi 10x tolik. Ale naučilo mě to spoustu nových dovedností, které určitě využiju i ve svojí další tvorbě. Ale hlavně jsem tím takříkajíc překročila svůj vlastní stín. Jsem introvert a ukázat se takto v online prostoru pro mě bylo hodně náročné. Věřím ale, že to bude stát za to :).

 kurz2

 

Co se v kurzu naučíte?

Vezmu to jen krátce, protože všechno se dozvíte přímo na stránkách kurzu.

Naučím vás namalovat bambus nejprve na papír a poté i na sklenici.

Následuje borovice se svými zkroucenými letitými větvemi …

… a na závěr kvetoucí slivoň

IMG_4213

 

V druhé polovině kurzu spolu vybereme tu správnou kompozici „Tří přátel zimy“, kterou vás naučím namalovat na papír… a ve finále na keramickou vázu!

Chcete se dozvědět víc?

Tady je přímo odkaz na můj kurz v rámci platformy Kurzy pro radost:

KURZ MALOVÁNÍ NA SKLO A PORCELÁN

Číst článek
HA-NA-MI v roce 2022 a plány na rok 2023
HA-NA-MI v roce 2022 a plány na rok 2023

Jeden rok skončil a druhý právě začíná. Všichni kolem mě v různých formách bilancují a já to nemám jinak. Nejdřív jsem si myslela, že si jen tak popřemýšlím a bude hotovo. Ale zjistila jsem, že dokud to všechno nedám na papír, tak na to budu pořád myslet a neposunu se v hlavě dál – k realizování plánů na rok 2023.

 

Co se kolem mě a HA-NA-MI v roce 2022 semlelo?

Chcete nejdřív dobré nebo špatné zprávy? Já vždycky chtěla vědět jako první to horší :).

Takže i teď začnu tím, co se mi nepovedlo. Dlouho jsem si přála nabízet své výrobky v designových kamenných prodejnách. Udělala jsem si rešerše asi na 15 českých i slovenských. Po dlouhém vybírání se rozhodla pro dvě z nich s tím, že až se tam zaběhnu, tak přidám další. No, dopadlo to tak, že jsem si v nich vydělala stěží na nájem a zjistila, že jako neplátce DPH nemám moc šanci vydělat. Tudy tedy cesta nevedla a já se skřípěním zubů oba obchody zrušila a nechala si jen pražský Ostrof, který mi krásně funguje jako výdejna eshopu. Eshop je vůbec kapitola sama o sobě, mám tam práce jak na kostele a čas nikde…

Co se mi ale povedlo, to jsou živé prodejní akce. Konečně jsem totiž našla ty, kam táhne srdce mě i moje zákazníky – milovníky Japonska. A já tak moc děkuji Česko-japonské společnosti za jejich super akce v Praze, pořadatelům Japonských dnů v Ostravě a celému Animefestu v Brně! Tyhle akce miluju a mám v plánu se jich dál účastnit a přidat k nim i další festivaly.

 

Jaké mám plány na rok 2023?

Největší rozhodnutí mě čeká v polovině roku, kdy mi končí rodičovská dovolená a já se do té doby musím rozhodnout, jestli se budu HA-NA-MI věnovat na plný úvazek, nebo zda se vrátím do původního zaměstnání jako architektka. Svoji profesi mám moc ráda, ale budovat svoji značky, ladit výrobky, ručně je malovat, setkávat se se zákazníky… v tom jsem se prostě našla :). Nejraději bych časem skloubila obě profese například ve formě bytového designu.

O minulých prázdninách jsem si nečekaně zranila oko a uvědomila si, jak moc jsem na perfektním zraku závislá. Přemýšlím tedy o nějaké formě pasivního příjmu. Možná zkusit natočit kurz malby motivů z japonských zahrad? Zatím nevím, ale určitě nad tím budu hodně přemýšlet…

Také bych se ráda zúčastnila festivalů s japonskou tematikou v zahraničí. Něco už mám rozjednáno, tak držte palce, ať to vyjde.

 

A co jsem namalovala jako první věc v novém roce?

Poprvé v životě jsem se pustila do Tří přátel zimy. Zatím jsem si na tenhle motiv netroufla, ale dozrál čas :).

Tři přátelé zimy jsou motiv, který zobrazuje 3 rostliny, které dokáží odolat zimě. Jedná se o bambus, borovici a slivoň. Jsou symbolem vytrvalosti, nezlomnosti a odolnosti, kdy vše ostatní uvadá a člověku zbývá jen pár nejvěrnějších přátel.

 kolaz 3 pratele

Není to pouze japonský motiv, ale vyskytuje se v celé Východní Asii, kromě Japonska pak hlavně v Číně. Poprvé se motiv tří přátel zimy objevuje v 9. století v díle čínského básníka Ču Čching-jüa. V Japonku jsou pak 3 přátelé spojeni s vítáním nového roku a jsou zobrazeni třeba na novoročních pohlednicích.

Mám doma už hodně dlouho tuhle velkou keramickou vázu v krásném odstínu hnědé barvy. Získala jsem ji kdysi v bazaru, ale pořád netušila, co na ni namalovat. Až přesně 1. ledna 2023 ráno mi to v hlavě secvaklo a neuměla jsem si na ní představit nic jiného než tento motiv. Doufám, že se vám váza bude líbit. Je jen jedna jediná a samozřejmě je na prodej :).

 3 pratele

 

Ať se vám v novém roce vydaří všechno, co si přejete. A hlavně buďte zdraví! *

Míša

 

* To mi na konci každé návštěvy říkala babička. A já až poslední roky chápu, co tím myslela. Zdraví je to nejdůležitější, co máme. 

Číst článek
Jak na porcelán od HA-NA-MI
Jak na porcelán od HA-NA-MI

Používám více druhů barev, kterými maluju na keramiku a porcelán. Každý výrobek pak potřebuje jinou péči a já vím, že to může být celkem zmatečné. Co může a nemůže do myčky, na kolik je co pálené atd. Proto bych vám ráda vysvětlila, čím maluju a proč.

 

Porcelán a keramika pálené na cca 1160 °C

Porcelán pálený na tuto vysokou teplotu můžete bez obav dávat do myčky nádobí, protože barvy jsou přímo vtavené do glazury. Je to nejtrvanlivější úprava, kterou umím udělat. Nehodí se ale pro všechny druhy výrobků.

Už asi 3 měsíce takto dekoruji všechen nový porcelán z Dubí (v eshopu ale najdete i posledních pár starších kousků, které jsou malované barvami, které nesmí do myčky. Tak pozor na to), protože tuto teplotu výpalu zvládá bez problému.

U staršího porcelánu a keramiky je to vždy otázka, jestli takovou teplotu v pořádku vydrží. Pokud mám větší sadu, tak udělám zkušební výrobek. Pokud nevyjde pěkně, tak vím, že budu malovat barvami na nižší výpal. Totéž, pokud má porcelán zlatou nebo stříbrnou linku -  vysoká teplota ji „spálí“ a v lepším případně zmatní.

 

Porcelán a keramika pálené na cca 800 °C

Toto pálení používám na origami motivy. Jsou to vlastně takové obtisky, které jsem si nechala vyrobit podle svého návrhu a já je pak ručně stříhám a lepím na porcelán, který se pak vypálí.

Zkoušela jsem na tuhle teplotu pálit i malované výrobky, které bohužel je moc nízká a barvy se nedopálily a smývaly se. Naopak zlatá linka jen trochu zmatněla a stříbrná zůstala prakticky beze změny.

Tyto výrobky můžete dávat do myčky nádobí (i když pozor, pokud mají zlatý proužek, ten to vydržet nemusí). Ale je pravda, že za pár let opravdu častého mytí v myčce může dojít k menšímu vyblednutí (dle slov zkušeného keramika).

 

Porcelán a keramika pálené do 200 °C

Toto je moje nejstarší technika a mám ji stále nejradši. Barvy umí i ty nejjemnější detaily. Ihned vidím, jak motiv vypadá, protože se pálením už barvy nezmění (na rozdíl od těch vysokoteplotních). A vím, že každá keramika i porcelán tuhle teplotu pálení vydrží a nezničí se.

Největší nevýhoda je, že výrobky nesmí do myčky nádobí. Také je ve výjimečných případech možné, že se barva časem poškodí. Ale já ji umím celkem snadno opravit. Tuhle službu nabízím samozřejmě zdarma :).


A teď pár ilustračních obrázků…

Růžová keramika z bazaru

 3 ruzove

Vlevo: keramika před vypálením  

uprostřed: keramika vypálená na 800°C (růžová barva trochu ztmavnula)

vpravo: keramika vypálená na 1160°C (barvy se hodně změnily, vybledly a zfialověly, ale výrobek má pořád svoje kouzlo – i když jiné)

 

Zkušební talířek malovaný barvami s výpalem na 1160°C

2 ruzove

Vlevo: nově vypálený

Vpravo: po 1 roce mytí v myčce nádobí (cca 300 cyklů, vůbec jsem ho nevyndávala)

Na fotce to asi nebude úplně viditelné, ale barvy se vůbec nezměnily

 

Zkušební hrnek s origami obtisky s výpalem na 800°C

2 origami

Hrnek s jeřábem: nově vypálený

hrnek s veverkou: po 3 měsících mytí v myčce nádobí (cca 80 cyklů, vůbec jsem ho nevyndávala)

Motiv není nijak poškozený.

 

Hrnek malovaný barvami s výpalem do 200°C

tugendhat

Můj hrnek do práce :). Namalovala jsem si ho před 6 lety. V kanceláři jsem ho používala a myla každý den asi 4 roky. Další 2 roky ho používám doma, taky celkem často. Myju ho normálně v ruce a barvy stále drží.

 

Doufám, že jsem vám udělala v porcelánu, jeho malování a údržbě trochu pořádek.

Kdybyste si přesto nebyli jistí, tak mi napište tady.

Vaše Míša

 

Číst článek
HA-NA-MI a ekologie
HA-NA-MI a ekologie

Jak Míša k ekologii přišla

V naší rodině se k ekologii nepřistupovalo nijak zvlášť vědomě. Spíš vše vyplývalo z lidské šetrnosti obecně. Babička dokázala využít prakticky cokoli. V ekologickém smýšlení jako světonázoru mě ovlivnila asi nejvíc maminka mého manžela. Je to zarytá ekoložka, která natočila nespočet „ekologických“ reportáží do Českého rozhlasu nebo článků do různých časopisů. Díky ní jsem se začala o ekologii a vše kolem ní cíleně zajímat. A postupem času termíny jako zerowaste, upcyklace či swap získaly v mém životě přirozenou a nezastupitelnou roli. A to se samozřejmě už od začátku propisovalo i do naší tvorby, protože sestra Terka je na tom v mnoha ohledech podobně jako já.

Upcyklace alias vylepšení věcí na vyhození

Sklenice od kávy, kazový hrnek, zbytky starého textilu… věci, které bychom normálně vyhodili do popelnice, nebo v lepším případě do barevného kontejneru. My je sbíráme (od rodiny, hledáme v bazarech nebo vyměňujeme na swapech) a vymýšlíme, jak je zachránit. Svíčky dávám do použitých sklenic a hrnků, kazy na porcelánu a sklu přemaluju a textil Terka přešije třeba na prostírání nebo dárkový pytlík. Nově nakupujeme jen porcelán z Dubí a vybraný textil (např. len), což je asi 15% všech našich výrobků.

upcyklace1

Jedna funkce je málo

Snažím se vždy vymyslet pro jeden výrobek víc využití. Vím, že většina lidí hrnek použije prostě jako hrnek. Ale moc mě baví lidi inspirovat k neobvyklým řešením. Vím, že neobjevuju Ameriku, sama se inspiruju na Pinterestu, youtube a googluju. Ale snažím se to pojmout po svém. Proto misku fotím i jako svícen nebo odkladač na šperky. Nádoby, ve kterých u nás najdete svíčky, lze také dále používat. Buď vám je znovu voskem naplníme, nebo je můžete používat dál jako hrnky, dózy na ukládání věcí a podobně.

 vic vyuziti

Není balení jako balení

Pokud od nás dostanete balíček (a v něm výrobky, po nichž vaše srdce toužilo) používáme zásadně použité krabice. Protože je ale většina našich výrobků tak říkajíc rozbitných, dáváme si velmi záležet na jejich kvalitní ochraně. Krabice zpevňujeme pomocí odřezků z jiných krabic apod. Bublinkové fólie sbíráme od firem. Stejně tak i obálky vyrábíme z papírových tašek (třeba z Košíku). Zatím jsem nemusela koupit jediný obalový materiál a doufám, že to tak i zůstane.

baleni

 

Pokud máte rádi věci s příběhem, budu ráda, pokud některému výrobku od nás dáte nový domov a využití. U každé věci u nás v eshopu najdete popsáno, jak jsme k němu přišly. A pokud známe jeho příběh, dozvíte se ho.

https://www.ha-na-mi.cz/

 

A perlička na závěr?

S manželem jsme se už před mnoha lety rozhodli pro život bez auta. Takže na trhy jezdím vlakem nebo autobusem s krosnou na zádech a kufrem v ruce :).

 

 

Číst článek
Blog pro Darujeme české Vánoce
Blog pro Darujeme české Vánoce

České rozkvetlé doplňky s nádechem Japonska

HANAMI-logo -male

HA-NA-MI

harmony - natural - mind

Žijte v harmonii a kochejte se doplňky, které je radost používat

 

Kdo stojí za HA-NA-MI?

HA-NA-MI si vysnila Míša Tomášová. Před třinácti lety poprvé navštívila Animefest v Brně a

zamilovala se do Japonska. O dalších 7 let později začaly získávat obrysy ručně dekorované

výrobky, jejichž hlavní inspirací byly zprvu anime a manga (japonské komiksy a animované

filmy). Postupem času se přidávaly další motivy, ale nakonec spojila své tři vášně =

přírodu + Japonsko + ekologii. Co pod jejíma rukama vzniká, můžete vidět na webu HA-NA-MI.

 

„Každou věc vezmu do ruky i víc než 100x, než se z ní vyloupne ukrytý poklad“

 

Malujeme - výrobky od HA-NA-MI jsou ručně malované. Při tvorbě se inspirujeme naším milovaným

Japonskem. Všechny náměty více či méně čerpají z japonské přírody, umění nebo kultury. Velice často

používáme jako doplněk i japonské znaky. Ty mají jednak konkrétní význam, ale také dekorační funkci,

protože jsou oku lahodící i pro ty, kteří se o Japonsko nezajímají.

 

 20200807_143051

 

Šijeme - bytový textil, který u nás najdete, je ušitý Terkou Morávkovou. Terka je Míšina sestra, která

kromě šití, funguje i jako její morální podpora a hromosvod. Šije z nových kvalitních textilií. Jedná se

například o nádherný len, který byl vypěstovaný v EU a plátno, utkané v ČR. Hlavně ale využíváme naše

dědictví po příbuzných - kvalitní látky vyrobené v Československu před rokem 1989.

 

Přetváříme - staré věci u nás dostanou nový design i využití. Ze starého hrnečku s podšálkem vytvoříme

originální svícny s překvapením z origami papíru. Hrnek ozdobíme tak, že z něj vznikne designový květináč.

Ze staré povlakoviny ušijeme prostírání na stůl. Stále máme nové nápady na využití starých pokladů ze

sklepa nebo půdy!

 

 20200814_202916

 

Spojujeme - snažíme se spojovat věci na první pohled nespojitelné. Na tradiční české výrobky (porcelán,

len) Míša maluje japonské motivy (origami, japonské znaky, rostliny). Nové výrobky kombinujeme se starými

(nový textil se starým z půdy, nový český porcelán s bazarovými sklenicemi). Snažíme se také, abychom

vymyslely pro jednu věc více využití. Naši malovanou misku lze používat na polévku, ale i jako svícen nebo

odkladač na šperky.

 

Neplýtváme - nakupujeme po bazarech nebo vyměňujeme na stále oblíbenějších swapech. Opravdovou

radost nám udělá, když vylepšíme něco, co by většina lidí označila za nepoužitelné, nebo rovnou za odpad.

 

Hrnek nebo květináč?

Porcelánový pohárek byl vyroben v české porcelánce Dubí. Jedná se vlastně o hrnek bez ucha. Dá se

použít na studené nápoje. Výborně může posloužit jako malá váza. Odvážnější kreativec si pohárek

přetvoří na květináč na sukulent. Perfektní využití skýtá pohárek také jako úložný kelímek na psací

potřeby.

Zde například pohárek z kolekce Šípkový čaj.

 

sipky poharek kolaz

 

Ze sklenice od kávy svíčka?

Před několika lety jsme si doma oblíbili kávu, která se prodávala v praktických skleněných dózách. Využití

má tato dóza nepočítaně. Míša do nich dává sušené bylinky. Terka je používá na uskladnění korálků. A protože

jich nakonec měly hodně, přemýšlely dál. Udělaly z dózy svíčku! Dóza je ze silného skla, tudíž ideální

volba. Svíčka je z kvalitního sójového vosku a není parfémovaná. Po vyhoření svíčky stačí sklenici pořádně

vymýt a dál vesele používat libovolným způsobem.

Tato konkrétní dóza je z kolekce Podzimní večer.

 

 20201015_150307

 

Chtěli byste každé ráno pít kávu nebo čaj pod sakurou?

Rozkvetlé výrobky s nádechem Japonska najdete na www.ha-na-mi.cz.

Číst článek
MALOVANÉ SVÍČKY aneb příjemná atmosféra bez odpadu
MALOVANÉ SVÍČKY aneb příjemná atmosféra bez odpadu

Jak vznikl nápad na svíčky?

Od samého vzniku HA-NA-MI se snažíme vymyslet pro jeden výrobek více druhů využití. Je to i jedna z našich manter „spojujeme“. Jak jinak tedy využít misku, talířek nebo hrneček? Pevně věřím, že tím můžeme někoho inspirovat k neotřelým nápadům a řešením.

3 cesty za svíčkami

1. cesta je „naostro“

Máte doma sklenku na víno nebo malý porcelánový talířek? Není nic jednoduššího než vzít svíčku a postavit.  Hotovo! A samozřejmě vybrat doma místo, kde se bude krásně vyjímat. Do sklenky můžete „schovat“ nějakou dekoraci, třeba sušenou květinu, sošku, korálky. Nebo jako my, origami zvířátko…

 

20200814_202500 - kopie

 

2. cestou sbírejte

Při procházce venku nebo cestou do práce si nasbírejte malé kamínky – ideálně oblázky. Nebo se zastavte na dětském hřišti a „ukradněte“ do pytlíčku 2 hrsti písku. Pak už stačí doma nasypat do misky nebo hrnečku a vložit vybranou svíčku. Hodí se i na čajovou svíčku nebo tenkou svíčku, která by jinak sama nestála. Kamínky i písek ji krásně přidrží. Tohle můžete využít prakticky na jakékoli nádobí, které doma najdete. My jsme vyzkoušeli na miskách i skleničkách.

 

 20200825_162045

 

3. cesta čeká v hrnečku

Dlouho jsem přemýšlela, jak využít spoustu malinkých hrnečků s podšálky, které jsem postupem času získala (ze swapu, bazaru, od rodiny). Na pití čaje jsou malé a na kávu v době „kapučín“ a „lattéček“ už pomalu taky. Na internetu na mě pak jednou vykoukla úžasná inspirace – svíčka v malovaném retro hrnečku. A odtud už byl jen krůček k vlastním nápadům –hrnečky s podšálky, skleněné dózy nebo keramický pohárek? Ve všem vypadají svíčky nádherně!

 

20201014_224732

 

A bonus navíc?

Po vypálení sójového vosku, stačí porcelán či sklo pořádně umýt a voilá máte hrneček s podšálkem na presso nebo skleněnou dózu na ukládání prakticky čehokoli. Já do ní dávám například sušené bylinky, sestra knoflíky. Případně můžete výrobky použít opět jako svícny, stačí se podívat zpátky nahoru na 1. a 2. cestu ke krásné svíčce.

Skleněná dóza dostává kouřem dost zabrat, ale po vyčištění je jak nová. To hrneček je jen nahoře trošku „očouzený“.

 

svicka v doze

 

Líbí se Vám naše malované svíčky v nádobách?

Tady najdete všechny svíčky, které jsou právě ke koupi:

https://www.ha-na-mi.cz/svicky/

 


 

 

Číst článek
Nahoru
11 položek celkem