O japonských vějířích
Vejíř je jedním z mála rukodělných výrobků, který pochází přímo z Japonska, nikoli z pevninské Číny. Nejstarší doložené malby japonského vějíře pak pocházejí z 6. století, kdy jimi byly zdobeny hrobky. V Číně existuje písemný záznam z roku 988, který zmiňuje japonského mnicha Chonena, který daroval skládací vějíř čínskému císaři.
V 15. století už byly japonské vějíře tak široce rozšířené a oblíbené, že je Japonsko začalo vyvážet do zahraničí, včetně Číny. Odtud se pak po Hedvábné stezce dostaly až do Evropy.
První vějíře se používaly při rozdmýchávání ohně nebo v zemědělství při oddělování zrna od plev. Také se pomocí nich odháněl dotěrný hmyz.
Typy japonských vějířů
Uchiwa – pevný vějíř
Tyto vějíře jsou kruhové a tvarem by se daly přiblížit k pingpongové pálce. Některé jiné varianty pak mají tvar palmového listu. V Japonsku jsou často k vidění během festivalů nebo je používají buddhističtí mnichové. V moderním pojetí se na vějíře dávají loga různých společností a používají se jako reklamní předměty.
Období Edo, Smithsonian Institut
Sensu/Ogi – skládací vějíř
Nejstarší skládací vějíře byly vyrobeny z bambusu potaženého washi papírem. Dnes jsou vyráběné z papíru, santalového dřeva nebo hedvábí. Svůj rozmach zažily v období Edo. Jedním z umělců byl i Takaku Aigai, jehož vějíř „Bamboo and Rocks by a Stream“ je považovaný za jeden z vrcholů „vějířového“ umění.
Bamboo and Rocks by a Stream, Takaku Aigai
Válečné vějíře
Takzvané válečné vějíře používali nejčastěji vojenští velitelé jako signalizační zařízení, aby tak řídili pohyby vojska. Vějíře byly označené výrazným kontrastním symbolem slunce, aby byl dobře viditelný na dálku.
Období Edo, www.pamono.eu
Vějíře Brisé
Vějíře zvané Brisé jsou nejzdobnější z vějířů. Jsou zdobené vyřezávanou slonovinou, drahými kovy, krajkami a hedvábím.
Brisé vějíř, 19. století, Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum
Jak se tradiční technikou vyrábějí vějíře Uchiwa?
U pevných vějířů uchiwa se nejprve zkonstruuje bambusový rám s žebry zarovnanými jedno po druhém v radiálním vzoru. Čím více žeber se používá, tím kvalitnější vějíř bývá. Nejsložitější mají i více než 80 bambusových žeber. Dále se musí připravit washi papír. Ten se nejprve ozdobí ruční malbou, barvením nebo dřevotiskem. Rukojeť je zkonstruována samostatně a připojuje se později.
https://www.kyo-aiba.jp/
Renomovaný výrobce uchiwa vějířů je Aiba v Kyotu. Tato manufaktura funguje už více než 300 let. Vyvinula například i „průhledný“ vějíř, kdy jsou složité ornamenty vyřezány přímo z washi papíru a uspořádány přes bambusová žebra v neuvěřitelně detailním provedení.
https://www.kyo-aiba.jp/
HA-NA-MI a vějíře?
Poprvé mě napadlo do nabídky zařadit vějíře před 6 lety. Jasná volba pro mě byly pevné vějíře (uchiwa). Právě díky tomu, že je papír krásně rovný, se na mě moc příjemně maluje. Vyzkoušela jsem samozřejmě i malování na skládací vějíře (sensu), ale tam jsou možnosti omezenější. Papír se bohužel snadněji pomačká.
Skladací vějíře jsou ale samozřejmě praktičtější na cesty, a tak jsem vydala cestou malování na textilní skládací vějíře "sensu", protože textil (tady konkrétně polyester) vydrží časté skládání a rozkládání mnohem lépe než papír.
A jako takovou třešničku na dortu pro sběratele jsem připravila i limitovaný počet dárkových sad. Najdete v nich luxusní látkové vějíře s detailně vyřezávanou bambusovou rukojetí, které jsem našla u designérky v Hongkongu. Přidala jsem k nim bambusový stojánek a vše zabalila do krabičky v dárkovém balení.
Aktuální nabídku mých malovaných vějířů najdete tady. Také si můžete zakoupit prázdný barevný papírový uchiwa vějíř k dalšímu tvoření.
Vějíře jsou vždy letní limitovaná edice a jsou dostupné každý rok pouze od května do cca poloviny září. Další várka se na vás tedy těší na jaře 2025.
PS: Při psaní blogu jsem se inspirovala článkem 7 Things You Should Know About Traditional Japanese Fans