Právě probíhá sezóna festivalů, kterých se HA-NA-MI účastní. Proto je zde méně výrobků skladem než obvykle. Jak nejrychleji získat to, co čem vaše srdce touží? Napište mi zprávu a domluvíme se. Míša

Zajímavosti z Japonska

Drak nejen v roce 2024
Drak nejen v roce 2024

 

Drak v čínském horoskopu

Rok 2024 je v čínském horoskopu rokem draka. Ale nejen to. Ke znamení se vždy přidává ještě jeden z pěti elementů. Proto je letošek ve znamení draka dřevěného. Rok draka nastává každých 12 let a je často považován za příznivý čas pro narození a zvláštní události. Lidé narození v roce Draka jsou považováni za silné, odhodlané a úspěšné. Drak je jediné mýtické zvíře čínského zvěrokruhu a jeho význam je rozšířený i mimo čínskou kulturu do mnoha dalších, včetně japonské mytologie.

Chinese_Zodiac_carvings_on_ceiling_of_Kushida_Shrine,_Fukuoka

Wikimedia Commons 

Draci v Japonsku

Japonsku jsou draci považováni za mocná a dobrosrdečná stvoření. Na rozdíl od západního pojetí draků jako nestvůr chrlících oheň, jsou japonští draci často spojováni s vodou a jsou nositelé deště a požehnání souvisejících s vodou. Také jsou považováni za symboly síly, moudrosti a štěstí. A jaký je rozdíl mezi čínským a japonským drakem? Ten japonský má jen 3 drápy :). V japonské mytologii je pak popsáno hned několik druhů draků.

Drak Rju může žít nejen ve vodě, ale i na zemi a ve vzduchu

Drak Hairju je drak s ptačími křídly a žije v hlubokých jezerech

Rjujin je japonský dračí král, který žije v paláci na dně moře

Jamata no Oroči je osmihlavý a osmiocasý drak, se kterým bojoval bůh Susanoo. Ten ho lstí porazil (opil ho :) ) a meč, který objevil v jednom z dračích ocasů, věnoval své sestře Ameterasu. Meč dostal jméno Kusanagi a je jedním z korunovačních klenotů japonského císaře. Já jsem jeho jméno poprvé slyšela v anime Král šamanů (Shāman Kingu) a co vy?

 drak3

Král šamanů                                                       Toyohara Chikanobu

Já a draci

Draky miluju už od dětství. V první třídě jsem si vymyslela vlastního draka Mraka. Když ho uviděla učitelka, doporučila mamce, aby mě přihlásila na kroužek malování. Tam jsem sice moc dlouho nevydržela, ale to už je zase jiný příběh :). Jak ale vidíte, tak maluju stále, i když draky už docela jinak...

Prvního draka jsem namalovala už v roce 2015. Inspirací mi byl můj milovaný Haku z filmu Cesta do fantazie od studia Ghibli. Byl ručně malovaný a až na pár výjimek v modro-zelené barvě.

 drak1

Nová kolekce s názvem Drak & Fénix pak získala svou současnou podobu teprve loni (tj. v roce 2023) a zařadila jsem ji k výrobkům Black & White. K drakovi jsem přidala fénixe, protože jsou v japonské mytologii často zobrazováni spolu jako symboly jin a jang. O fénixovi ale zase někdy příště….

Draka jsem namalovala tuší na papír, pak ho prohnala počítačem a nechala vyrobit černé obtisky na porcelán, které ještě někdy doplňuji ruční malbou vody. Terka pak draka tiskne na tašky a další výrobky, které sama šije. A aspoň podle mě, mu to nejvíc sluší na modré!

 drak2

Tip na na četbu

Pokud byste se chtěli o dracích dozvědět více, vřele doporučuji knížku DRAK – symbolismus a mytologie z nakladatelství Akropolis. Věnuje se totiž oběma drakům – západnímu i východnímu.

 80B7C81F-E947-4FBD-BAD1-940D40A4004A

Zaujal vás japonský drak?

Líbí se vám v mém pojetí, ale nenašli jste ho na výrobku, který byste potřebovali? 

Napište mi tady a ráda vám udělám výrobek na míru.

 

 

Číst článek
O japonských vějířích
O japonských vějířích

 

Vejíř je jedním z mála rukodělných výrobků, který pochází přímo z Japonska, nikoli z pevninské Číny. Nejstarší doložené malby japonského vějíře pak pocházejí z 6. století, kdy jimi byly zdobeny hrobky. V Číně existuje písemný záznam z roku 988, který zmiňuje japonského mnicha Chonena, který daroval skládací vějíř čínskému císaři.

V 15. století už byly japonské vějíře tak široce rozšířené a oblíbené, že je Japonsko začalo vyvážet do zahraničí, včetně Číny. Odtud se pak po Hedvábné stezce dostaly až do Evropy.

První vějíře se používaly při rozdmýchávání ohně nebo v zemědělství při oddělování zrna od plev. Také se pomocí nich odháněl dotěrný hmyz.

 

Typy japonských vějířů

 

Uchiwa – pevný vějíř

Tyto vějíře jsou kruhové a tvarem by se daly přiblížit k pingpongové pálce. Některé jiné varianty pak mají tvar palmového listu. V Japonsku jsou často k vidění během festivalů nebo je používají buddhističtí mnichové. V moderním pojetí se na vějíře dávají loga různých společností a používají se jako reklamní předměty.

uchiwa

Období Edo, Smithsonian Institut

 

Sensu/Ogi – skládací vějíř

Nejstarší skládací vějíře byly vyrobeny z bambusu potaženého washi papírem. Dnes jsou vyráběné z papíru, santalového dřeva nebo hedvábí. Svůj rozmach zažily v období Edo. Jedním z umělců byl i Takaku Aigai, jehož vějíř „Bamboo and Rocks by a Stream“ je považovaný za jeden z vrcholů „vějířového“ umění.

Bamboo-and-Rocks-by-a-Stream

Bamboo and Rocks by a Stream, Takaku Aigai

 

Válečné vějíře

Takzvané válečné vějíře používali nejčastěji vojenští velitelé jako signalizační zařízení, aby tak řídili pohyby vojska. Vějíře byly označené výrazným kontrastním symbolem slunce, aby byl dobře viditelný na dálku.

valecny vejir

Období Edo, www.pamono.eu

Vějíře Brisé

Vějíře zvané Brisé jsou nejzdobnější z vějířů. Jsou zdobené vyřezávanou slonovinou, drahými kovy, krajkami a hedvábím.

Brisé_Fan_(Japan),_mid-_19th_century_(CH_18187867)_1

Brisé vějíř, 19. století, Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

 

Jak se tradiční technikou vyrábějí vějíře Uchiwa?

U pevných vějířů uchiwa se nejprve zkonstruuje bambusový rám s žebry zarovnanými jedno po druhém v radiálním vzoru. Čím více žeber se používá, tím kvalitnější vějíř bývá. Nejsložitější mají i více než 80 bambusových žeber. Dále se musí připravit washi papír. Ten se nejprve ozdobí ruční malbou, barvením nebo dřevotiskem. Rukojeť je zkonstruována samostatně a připojuje se později.

Kyo-Uchiwa-Ribs

https://www.kyo-aiba.jp/

Renomovaný výrobce uchiwa vějířů je Aiba v Kyotu. Tato manufaktura funguje už více než 300 let. Vyvinula například i „průhledný“ vějíř, kdy jsou složité ornamenty vyřezány přímo z washi papíru a uspořádány přes bambusová žebra v neuvěřitelně detailním provedení.

uchiwa2

https://www.kyo-aiba.jp/

 

HA-NA-MI a vějíře?

Poprvé mě napadlo do nabídky zařadit vějíře před 5 lety. Jasná volba pro mě byly pevné vějíře (uchiwa). Právě díky tomu, že je papír krásně rovný, se na mě moc příjemně maluje. Vyzkoušela jsem samozřejmě i malování na skládací vějíře (sensu), ale tam jsou možnosti omezenější. Papír se bohužel snadněji pomačká.

 vejire stare

 

Skladací vějíře jsou ale samozřejmě praktičtější na cesty, proto jsem na letošní léto připravila i textilní skládací vějíře "sensu", protože textil vydrží časté skládání a rozkládání mnohem lépe než papír. Bohužel první 2 várky se vyprodaly prakticky okamžitě. Proto budou k zakoupení online až v polovině července 2023, až stihnu domalovat další :)

 

vejire

A jako takovou třešničku na dortu pro sběratele jsem připravila i limitovaný počet dárkových sad. Najdete v nich luxusní látkové vějíře s detailně vyřezávanou bambusovou rukojetí, které jsem našla u designérky v Hongkongu. Přidala jsem k nim bambusový stojánek a vše zabalila do krabičky v dárkovém balení.

vejire luxus

 

Dárkové sady vějířů a pevné vějíře "uchiwa" budou dostupné od 7. července 2023.

 

PS: Při psaní blogu jsem se inspirovala článkem 7 Things You Should Know About Traditional Japanese Fans

 

Číst článek
2 položek celkem